AlterBLOG

czyli słów kilka o budownictwie niskoemisyjnym i pasywnym

Wpływ szczelności powietrznej budynku na oszczędność energii

Czy wiesz, że zbyt niska szczelność budynku może prowadzić do dużych strat ciepła oraz negatywnie wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach? W tym artykule przedstawimy kilka zagadnień związanych z tym tematem, a także podpowiemy, jakie kroki warto podjąć, aby poprawić zużycie energii budynku.

  1. Szczelność budynku – co to jest i dlaczego ma znaczenie?
  2. Badanie szczelności powietrznej budynku – blower door.
  3. Jakie są skutki nieszczelności powietrznej?
  4. Poprawna izolacja powietrzna i jej wpływ na komfort mieszkańców.
  5. Szczelny dom a ekologia – wpływ na środowisko i portfel…
  6. Poprawa szczelności powietrznej budynku – zacznijmy od wentylacji.
  7. Jak budować budynki o wysokim poziomie szczelności? – najlepsze praktyki i innowacje.

Szczelność budynku – co to jest i dlaczego ma znaczenie?

Szczelność budynku to termin, który określa, jak skutecznie zatrzymuje się przepływ powietrza przez ściany, dachy, okna i drzwi. Im mniejsza szczelność, tym mniej powietrza może przedostawać się do wnętrza i na zewnątrz budynku. Dlaczego to ma znaczenie? Otóż, nieszczelny budynek pochłania dużo energii, którą wykorzystuje się do ogrzewania i chłodzenia. Przykładowo, gdy powietrze przecieka przez nieszczelną ścianę, zimne powietrze może wnikać do pomieszczenia z zewnątrz, a ciepłe powietrze uciekać na zewnątrz. W konsekwencji, systemy grzewcze oraz klimatyzacyjne będą działać w trybie ciągłym, co generuje duże koszty i zwiększa emisję gazów cieplarnianych. Dlatego ważne jest, aby zadbać o szczelność budynku.

Badanie szczelności powietrznej budynku – blower door.

Blower door to urządzenie, które umożliwia dokładne zmierzenie szczelności budynku. Urządzenie to składa się z wentylatora i specjalnej kurtyny powietrznej, która jest zamocowana w wejściu do budynku. Gdy urządzenie jest włączone, wentylator zasysa powietrze z budynku, tworząc podciśnienie. Dzięki temu, powietrze z zewnątrz zaczyna przeciekać przez wszystkie szczeliny w budynku. Następnie, za pomocą specjalistycznego sprzętu, dokonuje się pomiaru przepływu powietrza przez szczeliny. Takie badanie umożliwia zidentyfikowanie problemów związanych z nieszczelnością budynku i pozwala na podjęcie odpowiednich działań, aby poprawić jego szczelność.

Jakie są skutki nieszczelności powietrznej?

Nieszczelności powietrzne w budynku prowadzą do wielu negatywnych skutków, między innymi do strat ciepła w okresie zimowym oraz wchłaniania wilgoci z powietrza w okresie letnim. Skutki te wpływają na obniżenie komfortu mieszkańców oraz prowadzą do wzrostu kosztów związanych z ogrzewaniem i klimatyzacją. Nieszczelność budynku może również prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, co z kolei ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Dlatego też, szczelność budynku jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na komfort mieszkańców oraz oszczędność energii i powinna być regularnie kontrolowana i poprawiana.

Poprawna izolacja powietrzna i jej wpływ na komfort mieszkańców.

Poprawna izolacja powietrzna to kluczowy element budynku, który zapewnia właściwe warunki cieplne, akustyczne i higieniczne wewnątrz pomieszczeń. Dzięki niej unikamy nieszczelności i strat ciepła, które (nie mówiąc już o oszczędności kosztów związanych z ogrzewaniem) zimą objawiają się np. zawiewaniem zimnego powietrza po nieosłoniętych częściach ciała, a to w konsekwencji może prowadzić do powstania stanów zapalnych. Ponadto, dobrze izolowane domy są cichsze, ponieważ izolacja powietrzna redukuje hałas z zewnątrz. Wysoka jakość izolacji powietrznej pozwala również na lepszą kontrolę wilgotności, co ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Poprawa szczelności powietrznej budynku – zacznijmy od wentylacji.

Rekuperacja

Jak budować budynki o wysokim poziomie szczelności? – najlepsze praktyki i innowacje.

Budowa

Podsumowanie

Lorem ipsum

Powiązane artykuły

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Kontakt

AlterDOM Mateusz Rynkowski
NIP: 537-267-30-86
REGON: 524689071

21-500 Biała Podlaska, Polska

tel.: (+48) 737-658-610
mail: kontakt@alter-dom.pl

Social media

Copyright © AlterDOM 2022 - 2023